miejse dla ludzi z pasją

Wynaleźli Chińczycy, pokochał cały świat – porcelana

Konserwacja mebli

Trudno uwierzyć, ale porcelana liczy sobie już około 1500 lat i cały czas jest wyrobem cenionym i pożądanym. Czy mają tu tylko znaczenie doskonałe właściwości fizyko -chemiczne i szeroki zakres zastosowań, czy jest jeszcze coś innego, co sprawia, że porcelana jest zawsze w cenie?

 

Oczywiście doskonałe cechy i parametry porcelany odgrywają dużą rolę w kształtowaniu jej wysokich cen, ale nie mniej ważne są same wyroby, które w wielu przypadkach są prawdziwymi dziełami sztuki. Trzeba podkreślić, że był okres w historii, że porcelana traktowana była na równi ze złotem i osiągała jego ceny. To właśnie w tym okresie ukuto nazwę białe złoto, która odnosiło się do porcelany.

Pewnie większość z nas spotkała się z tzw. antykami. Rzeczy te zazwyczaj kojarzą nam się z czymś cennym, oryginalnym, mającym swoją wielką wartość historyczną i kolekcjonerską i to jest prawda. Prawdą jest również, że obok książek, obrazów, rzeźb, militariów, monet i mebli, poważną pozycję wśród antyków stanowi porcelana.

Dzbany, filiżanki, flakony, talerze i zastawy to tylko część rzeczy, do wyrobu których od zamierzchłych czasów wykorzystywana była porcelana. Każdy detal, wzór i kolor idealnie opracowany i wykonany. Szyk, elegancja, luksus zamknięty w glinie.

Tak, tylko, że porcelana to nie do końca zwykła glina. To mieszanka różnych składników (glinek, skaleni i kwarców), które poddawane są odpowiedniej obróbce termicznej, której tajniki były kiedyś skrzętnie chronione, ponieważ porcelana była zawsze cenionym towarem.

Wazon z chińskiej porcelany z okresu dynastii Ming ze względu na ceny jest raczej poza zasięgiem przeciętnego pasjonata antyków, ale już porcelana z Miśni, co i owszem. W tym miejscu warto wspomnieć o tym, że i Polska ma swój pośredni wkład w rozwój produkcji tego szlachetnego surowca. Otóż nadworny alchemik króla Polski Augusta II doprowadził w Miśni do rozwoju i masowej produkcji porcelany.

Pozostaje pytanie końcowe, gdzie można nabyć ten kruchy, ale jakże cenny i szykowny wyrób dawnych mistrzów? Mając wiedzę w temacie antyków można spróbować zakupów na różnych giełdach staroci. Istnieje jednak tutaj ryzyko, że zapłacimy nie za to, co byśmy chcieli. Najlepiej udać się do sklepu z antykami i tam poszperać po półkach. Pewne jest jedno - porcelana tam na nas czeka i to z gwarancją jakości.

 

Co robimy?

Przystępujemy własnie do renowacji starego stolika Biedermeier. Trzymajcie kciuki!

Stolik znalezlismy w magazynie po dawnej fabryce mebli.

Nowosci

Biedermeier

Nasz ostatni rarytas w Antyki Sklepie!

Wiekowy zegar z poczatku XX-wieku, zachowany w stanie niemalże idealnym!

Infolinia

Postanowilismy uruchomic specjalna infolinie dla naszych Klientów. Teraz połaczenia z naszym sklpem sa jeszcze tansze!